1865
Příběh Veselé krávy začíná roku 1865 v Juře, malebné horské krajině na východu Francie, kde se rozhodl tamní rodák Jules Bel založit malé podnikání zaměřené na výrobu sýrů typu comté a obchodování s nimi. Začátky podnikání byly velice skromné - s malým množstvím vypůjčených peněz, ale zato s hlubokými znalostmi, pílí a tvrdou pracovní disciplínou.
1908
Lásku k sýrům zdědili i dva synové Julese Bela, Henri a Léon, kteří po jeho smrti pokračovali v rozvoji již vzkvétajícího rodinného podniku. Roku 1908 převzal výhradní kontrolu nad firmou Léon Bel (na obrázku).
1921
Léon Bel musel po první světové válce, do které byl sám také povolán, začít s podnikáním téměř od nuly. Po válce nastal rozkvět sýrařského průmyslu, v roce 1921 tedy založil společnost Bel Sýry (Fromageries Bel). Dal tak vzniknout i značce tavených sýrů Veselá kráva – ve stejném roce se Veselá kráva stala první registrovanou značkou sýrů s ochrannou známkou ve Francii. A proč je vůbec Veselá kráva veselá? (Pozn. Z francouzského La Vache Qui Rit: La Vache = kráva, Qui Rit = Smějící se) Během první světové války byly vojenské vozy převážející maso na válečnou frontu značené logem krávy, kterou nakreslil proslulý ilustrátor Benjamin Rabier. Byli nazvané „La Wachkyrie“, tedy slovní hříčka pro slovo valkýry. Po skončení vojny se Léon Bel inspiroval a vytvořil si svou verzi krávy, která ozdobila okrouhlé krabičky.
1924
Významným a revolučním rokem v historii Veselé krávy byl rok 1924, kdy byla instalována linka na výrobu a balení porcí, Veselá kráva tak jako první představila tavený sýr dostupný v samostatně balených porcích, trojúhelníčcích, které byly lahodné, krémové, praktické a vhodné ke skladování. V roce 1926 se výroba sýrů ještě zefektivňuje a produkce strmě stoupá – Leon Bel koupil pozemky v Lons-le-Saunier a vybudoval zde na svou dobu velice moderní továrnu, která byla schopná produkovat až 20 tun porcí sýra za jediný den.
1925
Ilustrátor Benjamin Rabier pak v roce 1925 upravil logo sýru do podoby kravské hlavy s náušnicemi. Vytvořil tak hlavní charakteristiky Veselé krávy: kráva má jasně červenou barvu se světlým flíčkem na nose, který dodává jejímu vzhledu plastičnost. Žoviální, téměř lidský výraz tváře podtrhují i náušnice v uších. Ty byly samy o sobě geniálním grafickým nápadem, který poslal krávu mezi mediální hvězdy. Byly vyobrazené jako jednotlivá balení sýru (zde se využívá takzvaný Droste efekt, tj. zobrazení v zobrazení). Náušnice nekonečně opakující logo napínaly oči generací dětí, které hledaly nejmenší viditelnou Veselou krávu. Velmi rychle si tento nový sýr získal spotřebitele.
1929
Dalším významným rokem v životě Veselé krávy byl rok 1929, kdy udělala díky své lahodné chuti a odvážné reklamě průlom do světa. Firma produkt poprvé představila na trzích mimo Francii a zároveň otevřela první závod na výrobu Veselé Krávy v Anglii, o čtyři roky později následovalo otevření továrny i v Belgii.
1949
Po druhé světové válce změnil obal roku 1949 podobu a kráva byla umístěna do trojúhelníku představujícího V (jako victory - vítězství) na pozadí se stylizovanou horskou krajinou.
1950
Poválečné období znamenalo pro Veselou krávu obrat. Značka se začala orientovat na děti a stala se jejich „veselým přítelem“. Připravovala pro ně dárky, jako jsou sešity, savé papíry, klíčenky a krátké příběhy vysílané v rádiu a nahrané na albech. V padesátých letech také nastal čas, aby Veselá kráva ovládla malé i velké obrazovky, a tak se v roce 1950 poprvé objevuje v kinech se sloganem „Lepší než kdy jindy“ pějícím chválu na revoluční sýr. Později se objevuje i v televizi. Její popularita dosáhla nebývalé úrovně.
1955
V roce 1955 se objevuje další charakteristický symbol pro Veselou krávu, modro-bílé proužky na straně obalu (nejlépe viditelné na náušnicích). Nad hlavu Veselé krávy jsou poprvé umístěny čtyři hvězdičky, které na krabičce najdeme i dnes. Vítězné V se mění na štít.
1969
Na konci šedesátých let se na nás Veselá kráva začíná dívat ještě přívětivěji, její tvář i rohy se zaoblují. V roce 1969 pak byla kráva umístěna dovnitř zlatého kravského zvonečku.
1971
V roce 1971 se tvář Veselé krávy opět mění, a to do podoby, kterou známe dnes. Rysy se ještě více zjemnily, oči jsou přátelsky otevřené, rohy se zaoblily a zkrátily natolik, že působí naprosto neškodně. Z bílé skvrnky na nose zbělel celý nos. Logo je opět umístěno do trojúhelníku, tentokrát znázorňujícího spíše jednu porci sýra uvnitř balení.
1972
Ještě v roce 1972 měla kráva jednu náušnici otočenou, mohli jsme tak vidět víko i spodek krabičky. S další změnou designu loga se jedna náušnice otáčí a Veselá kráva se na nás dívá s oběma náušnicemi ukazujícími vrchní stranu, tak jak ji známe dnes.
1980
Od roku 1980 se na obalu za logem opět objevuje vyobrazení přírody a hor, tentokrát ve více barevných odstínech než tomu bylo v roce 1949. Obraz krajiny je inspirovaný malebnými pahorky oblasti Jura.
1988
V roce 1988 přichází Veselá kráva s geniálním nápadem, díky kterému si sýr oblíbilo ještě více lidí – nový systém otvírání porcí dělá produkt ještě praktičtějším pro všechny milovníky krémového sýra.
1994
Na českém trhu působí La vache qui rit pod značkou Veselá kráva od roku 1994. Její aktuální portfolio najdete zde. Většina produktů Veselé krávy, které jsou dostupné na českém trhu, jsou vyráběny na Slovensku a v České republice
1995
V roce 1995 byla na trh uvedena varianta sýru Sýr a Křup – kombinace lahodného sýru a slaného pečiva. Tento produkt, těšící se u nás velké oblibě, pochází ze sýrárny ve Francouzském Lons, rodišti značky Veselá kráva.
2006
Od roku 2006 má Veselá kráva novou podobu. Logo navozující 3D vzhled působí moderně a přiblížilo produkt ještě více ke spotřebitelům. Veselá kráva si ponechává svůj přátelský výraz z roku 1971, na pozadí vidíme krásnou reprezentaci krajiny Jura a mléčnou řeku, která evokuje nutriční a chuťové vlastnosti sýru. Na tomto designu stavíme dodnes.
2013
Veselá kráva je čtvrtou nejlépe prodávanou značkou na světě a vyrábí se v 15 sýrárnách po celém světě. V roce 2013 se prodalo na světě 7,5 miliardy trojúhelníčků, což představuje 240 trojúhelníčků za sekundu!
2014
Veselá kráva přináší na trh unikátní inovaci - recepturu VK Lahodné bez přidaných konzervantů, stabilizátorů a aromat.
2016
V roce 2016 Veselá kráva přináší na trh novinku, se kterou začíná v segmentu tavených sýrů nová éra. Veselá kráva Lahodná bez E je vyrobena jen z kvalitních mléčných ingrediencí (100% složení mléčného původu v sušině) a bez umělých přídatných látek. Výzkum a vývoj této nové verze taveného sýru bez tavících solí nám trval více než 30 let. Změna receptury sebou přináší i změnu designu - Bystré oko českého pozorovatele na pozadí obalu možná rozpozná i naši krásnou Šumavu.
2017
Veselá kráva přináší další inovaci v kategorii tavených sýrů. Nově je receptura Veselé krávy Lahodné vyráběna z čerstvého pasterovaného mléka, je stále bez umělých přídatných látek a má vyváženou sýrovo-tvarohovou chuť. S novou recepturou se mění i design výrobku. Na přední straně obalu se na vás usmívá nové logo Veselé krávy s krásnou zelenou krajinou v pozadí.
A dnes?
Nyní Veselá kráva rozdává úsměvy ve více než 130 zemích světa a stala se skutečnou ikonou. Ve Francii je možné navštívit i muzeum věnované značce a její historii – La Maison de La vache qui rit® (Dům veselé krávy - www.lamaisondelavachequirit.com).
Značka, stejně jako společnost Bel, je stále rodinnou firmou, kterou spravují potomci Léona Bela.